Kto kiedykolwiek by pomyślał w życiu, że odnajdą się tacy ludzie- prawdziwi entuzjaści Nowych Technologii, chcący posadzić system od Google’a na urządzeniach iPhone od Apple. Jednak niemożliwe stało się możliwe niczym z serii filmów z Tomem Cruise w roli głównej, pt. ” Mission Inpossible”
Project Sandcastle, bo taką nosi nazwę to programistyczne przedsięwzięcie. Jest to prawdziwy, czyli pełnoprawny działający Android na iPhone. Udało się tego dokonać zespołowi programistów „Correlium”. Team złożony z programistów wydał projekt o nazwie: Project Sandcastle, inaczej rzecz biorąc- zastosowane narzędzie pozwala na instalację prawdziwego Androida na urządzeniach od firmy Apple. Na chwilę obecną system Android można zainstalować tylko na urządzeniach z serii: iPhone 7, Iphone 7 Plus i iPod Touch 7, smartfonów 7 generacji.
Jednocześnie twórcy Correlium ostrzegają wszystkich, jednocześnie informując o wczesnej fazie wersji początkowej beta tej ,,Idea-Inside Android,,.
Jeszcze nie do końca wiadomo, jak Android wpłynie na żywotność baterii o wydajność samego sprzętu. Wiadomo już o jednej rzeczy, na pewno: Bluetooth, kamera, telefon komórkowy i głośniki nie funkcjonują. Natomiast usługi tj.: Google, w tym Store Play, nie są na razie dostępne dla użytkownika w początkowym oprogramowaniu rozwojowym.
Przed zainstalowaniem Androida należy w pierwszej kolejności wykonać tzw. jailbreak checkra1n, czyli mniej więcej oznacza to złamanie danego oprogramowania, a dokładnie jego zabezpieczeń w przypadku systemów Apple. Natomiast sam Android jest systemem zainstalowanym na osobnej, wydzielonej partycji APFS. Partycja APFS to specjalnie wydzielony obszar w pamięci telefonu służący systemowi operacyjnemu tylko odczytu (read only).danych z tego rodzajem specjalnie wydzielonej pamięci masowej.
Deweloperzy utrzymują, zapewniając tym samym o nienaruszeniu sekcji iOS, specjalnie wydzielonego obszaru dysku twardego, pamięci NandFLASH (ROM).
Mimo wszelkich problemów, ograniczeń praca programistów z Correlium stała się już dość sporym osiągnięciem. Jeżeli zespołowi uda się naprawić błędy oraz spowodować działanie i współpracę wszystkich komponentów pomiędzy sobą będą to, w niedalekiej przyszłości na iPhonie będą mogły zostać zainstalowane/ wgrane dwa od siebie- niezależne systemy operacyjne: iOS i Android. Będące zainstalowane i później uruchamianie na przemian w pamięci wewnętrznej urządzenia tuż obok siebie. Takie urządzenia- z dwoma dostępnymi systemami na pokładzie jednego telefonu zalicza się je grupy urządzeń zawierających funkcję lub oferujących bardziej rozbudowaną opcję: dualboot.
APFS to nic innego, jak system plików Apple, znany również pod skróconą nazwą APFS system partycji, który zadebiutował wraz z rozwojem MacOS 10.13 High Sierra wprost z fabryki Apple. W prostym ujęciu zastępuje on system HFS+, system zapisu plików będący domyślnie używany w poprzednich generacjach iPhone’nów i iPadach od iOS 10.3. Również obecnie stosowany w urządzeniach w Apple Watch i Apple TV.K
Sprzęt z tzw. rozwiązaniem dualboot, innymi słowy rozwiązanie takie polega na zastosowaniu podwójne rozruchu. Rozwiązanie te daje tutaj możliwość rozruchu dwóch różnych systemów operacyjnych z różnych partycji dysku. Oczywiście w trakcie uruchamiania urządzenia użytkownik ma możliwość wyboru systemu, na jakim on chce pracować. Jak sama nazwa wskazuje dualboot (ang. podwójny), to podstawowy pogram rozruchowy. Obszar pamięci tylko do odczytu (read only) ładujący się w pierwszej kolejności, zaraz przed właściwym systemem operacyjnym do pamięci wewnętrznej (ROM) urządzenia.
Trzymajny wszyscy mocno kciuki, za projekt, aby zespołowi ta sztuka, ambitna próba – implementacji (wbudowania, zastosowania rozwiązań) software całkowicie w pełni się powiodła.