X-MAC - pogwarancyjny serwis macbook w Olsztynie

15 marca 2024    Jaroslaw    iOS iPhone Macbook

iOS vs. Windows. Na który się zdecydować?

iOS vs. Windows. Na który się zdecydować?

Firma Windows i IOS biją się o lepszą pozycję od lat. Każda z nich ma swoich wyznawców, klientów oraz wielbicieli. Firma IOS produkuje zachwycające telefony oraz komputery zdobywające coraz większą popularność. Natomiast Windows może pochwalić się zaawansowanym systemem operacyjnym mobilnym jak i stacjonarnym. Każda z firm prezentuje się lepiej od drugiej w wybranych kategoriach. A tak naprawdę która jest lepsza? Która firma zaspokoi nasze potrzebny komunikatywne, rozrywkowe i pracownicze? W tym artykule spróbujemy rozstrzygnąć, który system jest po prostu lepszy i łatwiejszy w użytkowaniu.

Charakterystyka Windows

Windows to rodzina systemów operacyjnych należących do Microsoftu. Działa on na systemach wbudowanych oraz komputerach. Pierwsza wersja Windowsa powstała w 1984 roku. Popularność interfejsów zaczęła rosnąć, takze Microsoft nie mógł odpuścić i stworzył wersję MS-DOS. Pierwsza wersją oddana do użytkowania byla wersja Windowsa 1.01.

Najnowszym systemem operacyjnym jest Windows 10, który został zaprezentowany w 2014 roku, a w 2015 oddany do sprzedaży. Wprowadzenie windowsa 10 miało na celu poprawę interfejsu Windowsa 8.1. usunięto wszelkie błędy i nieprawidłowości. Dziesiątka pozwala również na działanie mobilne w przeciwieństwie do poprzednika. Jest dostępny na komputery stacjonarne, laptopy, smartfony, tablety i tego rodzaju sprzęty. Dzięki systemu wirtualnego pulpitu jest możliwość uruchamiania programów z Windows store w opcji pełnoekranowej i różnych rodzajach urządzeń.

Według serwisu NetMarketShare w kwietniu 2020 roku windows został zainstalowany i używany przez 56% komputerów osobistych co daje mu 1  miejsce na świecie.

Charakterystyka IOS

System IOS należy do firmy Apple. IOS dostępny jest jedynie dla urządzeń firmy Apple i jego dostępność obejmuje urządzenia mobilne iPhone, iPad i bazuje na systemie Mac OS X 10.5.

IOS skalda się z 4 warstw takich jak

  • Core services – zestaw tak zwanej biblioteki, która obsługuje pracę aplikacji, sieć i bazę danych.
  • Media – warstwa obsługująca audio, pliki fotograficzne. W skład warstwy wchodzą biblioteki takie jak OpenGL i OpenAl
  • Cocoa Touch – jest to biblioteka interfejsu użytkownika, która wykorzystuje ekran dotykowy. Obsługuje również akcelerometr, w przeciwieństwie do tradycyjnego Ococa.
  • Core OS – warstwa, która obsługuje porozumienie się między interfejsem a sprzętem

Mamy również możliwość przywrócenia systemu MacOS. To oznacza, że możemy na nowo zainstalować system operacyjny bez wymazywania dysku startowego. Wystarczy że masz połączenie do internetu poprzez Wi-Fi. Ono również jest dostępne MacOS w trybie odzyskiwania systemu.

iOS vs WINDOWS

Podsumowując IOS oraz Windows mają swoich klientów, którzy wybrali ich systemy, aby spełniały ich wymagania. Pomimo zwiększonej instalacji po stronie Windows, iOS wcale nie odbiega od konkurenta. iOS może pochwalić się zaawansowanymi technologiami jakich nie oferuje windows. A zwłaszcza jeśli chodzi o system na smartfona, firma Apple jest pionierem wśród innych konkurentów ale musi konkurować z androidem, który również bardzo się rozwija. Windows natomiast może pochwalić się lepszym oprogramowaniem do komputera.

Z wielu opini wynika, że system Windows jest bardziej przejrzysty jeśli chodzi o komputery stacjonarne i laptopy, natomiast sytuacja odwraca się, gdy mamy na myśli urządzenia mobilne. Niestety Windows odbiega od konkurencji. I nie oferuje klientowi tylu możliwości i aplikacji ile przestawia iOS czy Android. Również w grę wchodzi szybkości działania systemu. Okazuje się że pomimo kilku wad telefonów i padów firmy Apple, posiadają oni lepszą opinie w sprawie płynnego działania systemu niż ich konkurenci. Jezeli natomiast mówimy o systemach operacyjnych na laptopy i komputery stacjonarne.

Lepsza płynność prezentuje windows. Tym dwóm konkurentom brakuje pewnych działań by dogonić konkurenra w różnych kategoriach. System Windows świetnie radzi sobie w obsłudze komputerów i jest bardziej przejrzysty niż system iOS. Natomiast jeżeli chodzi o mobilność, Apple zdecydowanie wgrywa tą konkurencję.

iOS vs ANDROID

Potencjalnym przeciwnikiem iOS jest Android, który bardo szybko się rozwija. Podobnie jak z Windowsem, wielu ludzi jest za androidem jak i za Apple. Oglądając media oraz fotografie robione przez największe gwiazdy możemy zauważyć, że system iOS jest bardziej polecany niż android. Trzeba pamiętać o tym że Android ma w swojej gamie wiele marek telefonu, te droższe jak i tańsze. Ze względu na cenę ludzie chętniej kupują telefony z systemem Android. Wielu z nich mówi że jest prostszy w obsłudze niż iOS. iOS obsługuje tylko produkty firmy Apple, które są bardzo modne i popularne, ale niestety nie dla każdego. Wiele ludzi mówi że mieć iPhona to zaszczyt, ponieważ jest się bardziej prestiżowym. Trzeba pamiętać o tym że jeżeli android jest dostępny nawet na telefon z dolnej półki to nie znaczy, że jest droższy. Jeżeli chodzi o obrót roczny tych dwóch firm to jest on bardzo podobny. Wybór jest indywidualny. Jeśli zależy ci na prestiżowym i drogim telefonie z dobrym system.

Firma Apple czeka na Ciebie z otwartymi rękami. Poszukując pierwszego, lub zwykłego zwyczajnego telefonu i nie potrzebujesz najnowszych technologii i masy zbędnych aplikacji warto postawić na Androida